Küüditatud Ukraina lapsed saadeti Valgevene sõjaväe õppelaagrisse


Valgevene opositsioon süüdistab  Valgevene president Lukašenkot Ukraina laste massilisele küüditamisele kaasaaitamises ja venemeelsele ajupesule allutamisest.

2023. aasta juunis esitas endine Valgevene kultuuriminister ja Valgevene ühendatud üleminekukabineti liige Pavel Latuška rahvusvahelisele kriminaalkohtule (ICC) tõendid, mis näitavad, kuidas president Aleksandr Lukašenko avas tee Ukraina laste sunniviisiliseks küüditamiseks Valgevenesse. Latuška andis sealhulgas rahvusvahelisele kriminaalkohtule üle materjalid, mis tõendavad ligikaudu 2100 Ukraina lapse sunniviisilist küüditamist Valgevenesse  riigi presidendi nõusolekul. Eksminister loodab, et tema esitatud tõendid toovad kaasa rahvusvahelise kriminaalkohtu määruse Lukašenka vahistamiseks.

Küüditatud lastele õpetab „meelsust“ Valgevene armee

10. jaanuaril teatas Valgevene riigitelevisioon 35 Ukraina lapse saatmisest Ida-Valgevene linna Mogilevisse, et „treenida koos armeega ja õppida tulekahju korral evakueeruma“. Riigitelevisiooni info kohaselt saabusid lapsed Valgevenesse Venemaa Föderatsiooni relvajõudude okupeeritud Ukraina Antratsyti linnast. Lapsed pidavat asuma sanatooriumis, mis on hädaolukordade ministeeriumi eestkoste all. Riigitelevisiooni andmetel õpetab sõjavägi „lapsi äärmuslikes olukordades käituma“.

Pavel Latushka ütles Associated Pressile, et "Valgevene võimud ei varja fakti, et lapsi indoktrineeritakse." „Ukraina lapsi õpetatakse ümber ja indoktrineeritakse, et muuta nad venemeelseks,“ ütles Latushka.

Latushka sõnul on ka juhtumeid, kus Ukraina lapsed saadetakse Venemaale lapsendamiseks.

Ukraina uurib laste küüditamist kui võimalikku genotsiidi. Ukrainlaste andmetel on Venemaa ja Valgevene süüdi enam kui 19 000 ukraina lapse massküüditamises.

Märtsis andis Rahvusvaheline Kriminaalkohus välja Putini ja Venemaa laste õiguste voliniku Maria Lvova-Belova vahistamismäärused. Haagi kohtunikud teatasid, et nad on „alust uskuda", et Putin ja Lvova-Belova on vastutavad sõjakuritegude eest, mis hõlmavad laste ebaseaduslikku küüditamist ja üleviimist Ukraina okupeeritud aladelt Venemaale.

Hiljutise Yale'i ülikooli uuringu kohaselt on enam kui 2400 Ukraina last vanuses 6–17 eluaastat sunniviisiliselt viidud Venemaale venelaste osalise kontrolli all olevatest piirkondadest (ehk Donetskist, Luganskist, Hersonist ja Zaporižžjast).

Allikas:  Ukrainian children, illegally deported by Russia, were sent for training with the Belarusian army (europeaninterest.eu)


Foto: Mahajäetud nõukogude armee baas Saksamaal. Pixabay.


Eelmine
Küüditatud Ukraina lastele teevad ajupesu endised Wagneri palgasõdurid