Rukkilille päeva korraldaja: kurb, et mõnede inimeste teadlikkus okupatsioonikuritegudest on puudulik

Nõukodude võimude toime pandud massiküüditamise ohvreid ühendav Murtud Rukkilille Ühing ja Eesti Endiste Metsavendade Liit mälestavad täna tähistataval Rukkilille päeval Hargla kirikus ja Mõnistes paiknevas Eesti Kodu mälestuskompleksis okupatsioonivõimude ohvreid.

Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo sõnul on tänavu peetav Rukkilille päev eelmise aastaga võrreldes kindlasti toonilt murelikum. „Aeg võib ju haavu parandada, kuid täna on meie idanaaber näidanud, et tema ebainimlikkust ja kuritegelikku mõtteviisi pole aeg muutnud,“ ütles Uibo, kelle pere küüditati Siberisse 1949. aastal. „Veelgi kurvem on tõsiasi, et tänaseks juba üle kolmekümne aasta iseseisvuse taastamist nautinud riigis leidub endiselt neid, kelle arusaam Nõukogude võimu kuritegelikkusest on pehmelt öeldes puudulik.“

Rukkilille päeva eelprogramm algab kell 15.15 Hargla kirikus, kus avatakse senini Mõnistes paiknenud Vabadussõjas hukkunute mälestustahvel. Kell 16.05-16.50 saab Mõnistes asuvas Eesti Kodu mälestuskompleksis kuulata ansambel „Untsakad“ kontserti. Kell 16.50 järgneb kontserdile Rukkilille päeva pidulik avamine, hukkunud metsavendade ja nende toetajate mälestamine ning seltskondlik koosviibimine koos Naiskodukaitse pakutava supi söömisega.

Mälestuskompleks «Eesti kodu» avati 2006. aasta juunis Võrumaal Mõniste vallas Hüti külas kunagise Mäekonnu talu asukohal. Kompleks on eesti kodudele, mis said kannatada sõjakeerises, ja inimestele, kes ning aeti oma kodudest välja ning küüditati eemale perekonnast ja kodumaast.

2007. aasta augustis avati seina kõrval vanast hiietammest tehtud peremeest kujutav puuskulptuur, mis sümboliseerib peremehe tagasitulekut Siberist. Kuju on pühendatud inimestele, kes tulid tagasi kodumaale peale pikki võõrsil oldud aastaid.

2019. aasta augustis avati mälestuskompleksi lähistele kaks uut objekti. Üks neist, mälestusmärk «Vaikuse karje», kujutab endast meie rahva kangelast Kalevipoega, kes meile omase visadusega lükkab laiali ajaloolised vaevaväravad, astudes välja okupatsioonide põrgust. Koopa külgseintel olevatel tahvlitel on kuritegelike okupatsioonirežiimide kuriteod arvude keeles.

 


Eelmine
Öö Narvas möödus politsei jaoks rahulikult
Järgmine
Läti alustab Võidu pargi punamonumendi lammutustöid