Lääneranna vald teisaldab kuus punamonumenti

Pärnumaal asuva Lääneranna valla kuus punamonumenti leiavad endale uue asukoha kohalikus muuseumis, vahendavad "Aktuaalne kaamera" ja Lääne Elu.

Lääneranna punamonumendid asuvad Varbla, Hanila ja Kirbla kalmistutel, Lihula kalmistul ja Lihula kirikuaias ning Tuudil Risti-Virtsu maantee ääres, millest viimane on ainus, mis ei asu kalmistul.

Lääneranna punamonumendid on kultuurimälestiste registrist välja arvatud, aga kirjas on, et need on hauatähised - sinna on keegi maetud. Lääneranna vald tellis georadariuuringu, et teha kindlaks, kas valla punamonumentide alla on keegi maetud.

Uuringu ajend oli see, kui mais viis seni teadmata inimene salaja ära Mihkli kalmistu punamonumendi ja Lääneranna vallal tuli hakata uurima, kas sinna on tegelikult keegi maetud.

"Sellest tulenevalt, mida siis edasi teha ja kuidas seda kohta kas tähistada või mitte tähistada. See andiski tõuke, et kui me juba ühega tegeleme, vaatame siis kogu valla territooriumil kõik sellised matmispaigad üle," selgitas Lääneranna vallavanem Ene Täht.

Uuringu tulemus peaks kinnitama või ümber lükkama, kas koos Mihkliga kokku seitsmes valla eri paigas on keegi monumendi alla maetud. Peale Tuudi teeristis asuva monumendi on teised sambad kas kalmistutel või kirikuaias ja neis kohtades ei soovi vald pärast monumendi teisaldamist võimalikke säilmeid ümber matta.

"Tahame kogudustega läbi rääkida, kuidas me edaspidi need tähistame, sest kui ikkagi on keegi, kes tahab kedagi mälestada, siis see paik peaks jääma, aga lihtsalt ei ole selline, mis on meie silma ja ümbrust tegelikkuses riivav," ütles Täht.

Kui säilmed peaks aga olema ka Tuudi teeristi monumendi all, siis seal võib olla vajalik nende ümbermatmine kalmistule.

On välja käidud mõte, et Lääneranna punamonumendid võiksid leida asupaiga Virtsus kohalikus muuseumis. Virtsu Arenguseltsi juht Jüri Mõniste ütles "Aktuaalsele kaamerale", et monumendid oleksid muuseumis ajaloo huvides säilitatud, kuid suurt punaparki pole plaanis sinna rajada.

"Sellest, kuidas teda eksponeerida, vaikselt mõtted liiguvad. Muuseumi ette kindlasti ei pane. Muuseumi taga meil ruumi on ja juurdepääs saab olema vaevaline, piiratud, kas okastraadi taga, kas läbi muuseumi tagumise seina väikse aknaluugi piiluda. Küll me seda oskame nuputada," rääkis ta.

Millal võimalik monumentide teisaldamine aset leida võiks, seda Ene Täht veel öelda ei oska. Vallal tuleb nõu pidada ka kaitseministeeriumiga, mis tegeleb sõjahaudade teemaga.

Allikas: ERR
Eelmine
Põhja-Sakala vald taotleb kolme punamonumendi teisaldamist
Järgmine
Haapsalu otsustab kesklinna punamonumendi saatuse pärast uuringutulemusi